نسخه چاپي

آموزشی, اخبار                                                                                                                                                          دوشنبه ١٥ آبان ١٤٠٢

ماده 21 کتاب کد وادا؛

مسئولیت های "پرسنل پشتیبان ورزشکاران" در مبارزه با دوپینگ چیست؟

 

به گزارش ایران نادو، طبق قوانین مندرج در مجموعه مقررات (کد) وادا، پرسنل پشتیبان ورزشکار نیز ملزم به تبعیت از قوانین مبارزه با دوپینگ هستند.

در اکثر موارد، طیف گسترده ای از پرسنل پشتیبانی ورزشکاران (ASP) در کنار ورزشکاران فعالیت می کنند تا اطمینان حاصل کنند که ورزشکار تصمیمات آگاهانه ای در مورد سلامت و عملکرد خود، چه در داخل و چه خارج از زمین اتخاذ می کنند. به همین دلیل ورزشکاران به ندرت در سفرهای ورزشی خود تنها هستند. این افراد متعهد هستند به ورزشکاران برای انجام مسئولیت‌ها و حفظ شهرت و شان ورزشی خود که شامل امور مبارزه با دوپینگ نیز می گردد کمک کنند.

بر اساس مقررات آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (کد)، ASP نیز تابع قوانین مبارزه با دوپینگ هستند، به همین دلیل مهم است که بدانند چگونه می توانند هم از خود و هم از ورزشکاران مراقبت و حمایت کنند. در ادامه به نقش ها و مسئولیت هایی که ASP در مورد ورزش دارد خواهیم پرداخت.

1-    پرسنل پشتیبان ورزشکار (ASP) کیست؟

طبق آیین نامه جهانی مبارزه با دوپینگ، وادا، ASP به سرمربی، مربی، مدیر عامل، کارکنان تیم، پرسنل رسمی، پزشکی، پیراپزشکی، والدین یا هر شخصی که با یک ورزشکار کار  یا کمک می کند تا برای مسابقات ورزشی آماده شود، اطلاق می شود.  

2-    ASP چه نقشی در مبارزه با دوپینگ دارد؟

از آنجایی که ASP ملزم است همانند ورزشکاران به کد قوانین وادا پایبند باشد،مشمول نقض قوانین مبارزه با دوپینگ، از جمله تخلفات تجویز، همدستی، تبانی، قاچاق، دستکاری و ... هستند. از طرفی چون ASP  به عنوان الگو، مربی یا حامی،مورد اعتماد ورزشکار است باید از تمام سیاست ها و قوانین مبارزه با دوپینگ آگاه باشد و برای تقویت ارزش های ورزش پاک و تشویق ورزشکاران به انجام مسئولیت های مبارزه با دوپینگ خود تلاش کند. به عنوان مثال، ممکن است از ASP خواسته شود تا در مورد مکمل ها راهنمایی ارائه دهد و باید بتواند به ورزشکار کمک کند تا خطرات بالقوه مرتبط با مکمل ها را درک کرده و به حداقل برساند.

3-    نقش ASP در فرآیند جمع آوری نمونه چیست؟

ورزشکاران در طول فرآیند جمع آوری نمونه حق دارند نماینده ای را همراه داشته باشند. به عنوان مثال، نیروی پشتیبان ورزشکار می تواند به عنوان نماینده ورزشکار در هنگام جمع آوری نمونه در ایستگاه کنترل دوپینگ ایفای نقش کرده او را همراهی کند. اما پرسنل پشتیبان ورزشکار نمی تواند شاهد پر کردن نمونه توسط ورزشکار باشد و فقط می تواند ناظر عملکرد افسر کنترل دوپینگ و همکارانش بر جمع آوری نمونه نظارت باشد. تعیین کننده اصلی حدود و نقش افراد در ایستگاه کنترل دوپینگ افسر کنترل دوپینگ (DCO) است و هر اقدامی باید با هماهنگی و اجازه  DCO انجام شود.

علاوه بر این نماینده ورزشکار می تواند او را تشویق کند تا در صورت نیاز سؤالات خود را مطرح کرده  از خود دفاع کند. حضور نماینده در حین جمع‌آوری نمونه به ورزشکار کمک می کند تا در طول فرآیند احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشد.

4-    آیا ASP می تواند در طول فرآیند جمع آوری نمونه کمک کند؟

بله! در ورزشکاران دارای معلولیت یا ورزشکار زیر سن قانونی معمولا یک نماینده ورزشکار را همراهی می کند. نماینده ورزشکار می تواند فرم کنترل دوپینگ را مطالعه کرده، در صورت درخواست ورزشکار، تجهیزات جمع آوری نمونه را تحویل گرفته و فرم کنترل دوپینگ را از طرف او امضا کند. در صورت انتخاب ورزشکار برای نمونه گیری، ASP  و ورزشکار باید در مورد سطح عملکرد نماینده در طول فرآیند کنترل دوپینگ به توافق رسیده و نقشی که نماینده قرار است ایفا کند را به افسر کنترل دوپینگ اعلام کنند. در سایر موارد نیز بنا به رضایت و درخواست ورزشکار نماینده او می تواند در بستن نمونه در کیت های انتقال نمونه به او کمک کند.

به طور کلی، نقش ASP در مبارزه با دوپینگ، توانمندسازی و بالا بردن دانش ورزشکاران، دفاع از حقوق آنها، و تشویق به اتخاذ تصمیماتی است که از ورزش پاک حمایت می کند.

منبع : آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا، 2023

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: