اخبار > پیام سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ به ورزشکاران


  چاپ        ارسال به دوست

پیام سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ به ورزشکاران

پیام سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ به ورزشکاران

پرسش و پاسخ

1- آیا با توجه به محدودیتهای زیادی که در این شرایط، به خصوص در رابطه با دوری اجتماعی و انزوای اجتماعی وجود دارد، این احتمال هست که در طول بیماری همه گیر COVID-19 مورد آزمایش قرار بگیرم؟

بله. در شرایطی که محدودیت های رفت و آمد یا تماس جسمی توسط مقامات محلی اعمال نشده باشد، هنوز ممکن است آزمایش کنترل دوپینگ در هر زمان و هر مکانی گرفته شود.

2- اگر قرار باشد مورد آزمایش قرار گیرم، برای به حداقل رساندن احتمال ابتلا به عفونت چه اقداماتی انجام خواهد شد؟

در صورت ادامه برنامه کنترل دوپینگ، سازمان های مبارزه با دوپینگ ها اقداماتی را برای حفظ سلامتی شما و پرسنل مجموعه نمونه گیری مطابق با توصیه های مقامات مراقبت های بهداشتی انجام می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به راهنمای WADA برای سازمان های مبارزه با دوپینگ در تاریخ 20 مارس 2020 مراجعه کنید.

3. سازمان های مبارزه با دوپینگ ها برای به حداقل رساندن شانس انتقال عفونت چه اقدامات ویژه ای انجام می دهند ؟

در مرحله اول، به سازمان های مبارزه با دوپینگ توصیه شده است که فقط مهمترین موارد کنترل دوپینگ را انجام دهند. هنگام انجام این آزمایشات، پرسنل مجموعه نمونه گیری باید به محض ورود به محل آزمایش، دستان خود را به طور کامل شسته و ضد عفونی کرده یا دستکش های جدید بپوشند. ورزشکاران و پرسنل مجموعه نمونه نیز باید تا حد امکان فاصله گذاری توصیه شده اجتماعی (دو متر) را رعایت کنند.

4- در صورتی که علائمی نشان دهنده COVID-19 را داشته باشم چه کاری باید انجام دهم؟

باید سلامتی خود و اطرافیانتان را در اولویت قرار دهید. اگر نگران هستید که ممکن است به ویروس مبتلا شده باشید، اولویت در جداسازی خودتان از دیگران و رعایت سایر نکات احتیاطی دیگر (شستن دست و غیره) طبق توصیه سازمان های بهداشت بین المللی است. همچنین باید با مقامات بهداشت محلی تماس بگیرید تا اطمینان یابید که اقدامات مناسب در منطقه خود را رعایت می کنید. در رابطه با کنترل دوپینگ، در صورت بیماری باید وضعیت خود را به سازمان مبارزه با دوپینگ مسئول Whereabouts و یا پرسنل کنترل دوپینگ که برای نمونه گیری مراجعه کرده اند اطلاع دهید تا بتوانند برنامه های مراقبتی خود را مطابق با آن تنظیم کنند.

5- در صورت داشتن شرایط پزشکی (ابتلا به بیماری) که نیاز به مصرف یک ماده یا روش ممنوعه دارد هنوز هم نیاز هست تا برای دریافت معافیت استفاده درمانی (TUE) اقدام کنم؟

تا هر زمانی که احتمال انجام نمونه گیری از شما وجود داشته باشد، همچنان مسئولیت اخذ TUE معتبر از سازمان مبارزه با دوپینگ متولی خود را بر عهده دارید. اگر برای مراجعه به پزشک در طول همه گیری کورونا و دستیابی به اسناد لازم جهت پشتیبانی از اخذ TUE مشکل دارید، باید کلیه اقدامات و موانع برای رعایت الزامات مربوطه را مستندسازی کنید، در این شرایط پرونده ها به صورت موردی بررسی خواهد شد.

6. در شرایطی که ورزشکاران بصورت نا مرتب و کمتر از حد معمول مورد آزمایش قرار می گیرند، برای اطمینان از رقابت عاری از دوپینگ هنگام بازگشت اوضاع به حالت عادی، WADA چه کاری انجام می دهد؟

WADA بر تست هایی که در کل کاهش یافته یا لغو شده نظارت دقیق دارد و این شکافها با نمونه گیری و انجام آزمایش های هدفمند اضافی، هنگامی که شرایط ورزشی به حالت عادی برگردد برطرف می شود.

 

7. آیا هنوز نیاز هست تا نسبت به ارائه اطلاعات مربوط به محل سکونت خود اقدام کنم؟

تنها در صورتی که سازمان مبارزه با دوپینگ روش دیگری را به شما بگوید، همچنان ملزم هستید تا اطلاعات محل سکونت و تمرینات خود را در سایت آدامز ارائه دهید زیرا همچنان در معرض آزمایش و نمونه گیری هستید. اگر می خواهید اطلاعاتی در مورد سلامتی، جداسازی خود، محدودیت های رفت و آمد و غیره که ممکن است بر کنترل های دوپینگ تأثیر گذار است را به اشتراک بگذارید ، لطفاً این اطلاعات را با سازمان مبارزه با دوپینگ متولی آدرس های سکونت و تمرین خود به اشتراک بگذارید.

8- آیا به دلیل جداسازی و در قرنطینه بودن یا اگر احساس كنم که پرسنل جمع آوری نمونه اقدامات احتیاطی كافی را  انجام نمی دهند، می توانم از دادن نمونه خودداری كنم ؟

خیر. در صورت انزوای یا قرنطینه اجباری، به شما توصیه می شود که با رعایت اقدامات پیشگیرانه ای که توسط سازمان مبارزه با دوپینگ شما اجرا می شود مراحل نمونه گیری را انجام دهید. اگر به این بهانه از نمونه دادن امتناع ورزید، یا پس از اطلاع رسانی، روند جمع آوری نمونه را تکمیل نکنید، یا به دلیل عدم وجود اقدامات محافظتی قادر یا مایل به تهیه نمونه نباشید، امتناع شما از نمونه گیری مطابق روند عادی مدیریت نتایج پیگیری شده، باعث مجازات و محرومیت هایی خواهد شد، ولی این امکان و فرصتی برای توجیه عمل خود در نظر گرفته خواهد شد. با توجه به اینکه تعداد نمونه گیری های کمی در حال انجام است، توصیه می شود که در روند انجام آزمایشات همکاری کنید. اگر برای انجام مراحل و روند کنترل دوپینگ (به ویژه برای افراد خردسال یا ورزشکارانی که دارای نقص اختلال هستند) نیاز به کمک یک نماینده داشته باشید ولی به دلیل تأثیر COVID-19  کسی در دسترس نباشد، این موضوع باید در فرایند مدیریت نتایج در نظر گرفته شود.

9- با کاهش تعداد موارد نمونه گیری چگونه می توانم اطمینان داشته باشم که در آینده در یک محیط بدون دوپینگ رقابت می کنم؟

در اولویت قرار گرفتن نیازهای بهداشت عمومی نسبت به نیازهای سیستم مبارزه با دوپینگ باعث تأثیراتی در مبارزه با دوپینگ در ورزش خواهد بود. در این شرایط تمرینات و مسابقات به طور قابل توجهی کمتری برگزار می شود. همچنین مهم است ورزشکاران توجه داشته باشند که نمونه های کنترل دوپینگ جمع آوری شده قبل از این همه گیری همچنان برای تجزیه و تحلیل بیشتر در آینده ذخیره می شوند و در بررسی پاسپورت بیولوژیکی ورزشکاران نمونه های جمع آوری شده قبل و بعد از پاندمی کورونا مقایسه می شوند که می تواند شواهدی از دوپینگی را که در طول دوره پاندمی انجام شده باشد را نشان دهد. در شرایط پاندمی کورونا ویروس که نمونه گیری های دوپینگ در سطح جهان کم شده است ورزشکاران می توانند فعالیت های ضد دوپینگ را بصورت فعالیت های آموزشی و اطلاع یافتن از آخرین اطلاعات، به روز رسانی دانش خود ادامه دهند و  همسالان و هم تیمی های خود را به انجام همین کار کمک و ترغیب کنید. بعلاوه می تواند با مراجعه به سایت اموزش آنلاین ضد دوپینگ آژانس وادا ، ADeL، با منابع آموزش ضد دوپینگ WADA آشنا شوید.


١٢:٥٢ - يکشنبه ٣١ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ١٦١٤    /    تعداد نمایش : ٣٥٤منو اصلی

برای صیانت از ورزش پاک گزارشات خود از وقوع تخلف از مقررات مبارزه با دوپینگ را به آدرس iranado.official@yahoo.com ایمیل فرمایید.


Copyright © 2021 IRANADO. All rights reserved A.A