اخبار > راهنمای وادا برای فعالیت های ضد دوپینگ، ۲۰ مارس ۲۰۲۰


  چاپ        ارسال به دوست

راهنمای وادا برای فعالیت های ضد دوپینگ، ۲۰ مارس ۲۰۲۰

راهنمای وادا برای فعالیت های ضد دوپینگ، ۲۰ مارس ۲۰۲۰

 

راهنمای وادا برای فعالیت های سازمان های مبارزه با  دوپینگ، ۲۰ مارس ۲۰۲۰

§         نمونه گیری

الف. اگر نمونه گیری هایتان ادامه دارد، ADO ها می بایست مطابق با توصیه های مسئولان مراقبت های بهداشتی عمل کنند تا از سلامت و ایمنی پرسنل مجموعه نمونه گیری، ورزشکاران و هر کس دیگری که در فرآیند نمونه گیری دخیل است محافظت شود که موارد زیر را شامل میشود:

۱. دستورالعمل های آموزشی برای مراحل عملیاتی خاص پرسنل مجموعه نمونه گیری تهیه کرده و آنها را انجام دهید.

۲. اطمینان حاصل کنید که پرسنل اعزامی برای جمع آوری نمونه سالم باشند و علائمی مربوط به COVID-19  از جمله گلودرد ، سرفه، تب هر چند خفیف را نداشته باشند. در کل پرسنل جمع آوری نمونه در صورت ابتلا به هر بیماری هرچند غیر مرتبط با COVID-19  نباید به مأموریت اعزام شوند.

۳. به پرسنل نمونه گیری آموزش دهید که در شروع جلسه جمع آوری نمونه بعنوان اولین اقدام به بیمار بودن یا وجود علائم COVID-19 در ورزشکاران، یا هر کسی که در محل نمونه گیری حضور دارد، یا از جمعیت "در معرض خطر" (مانند افراد مسن) هست توجه نمایند.

۴. ADO ها باید ماسک، دستکش، ضدعفونی کننده دست، پد الکلی و غیره را به همراه دستورالعمل نحوه استفاده صحیح و دفع آنها را به پرسنل مجموعه خود و نیز در صورت درخواست ورزشکاران و نمایندگان آنها به ایشان ارایه دهند.

۵. به پرسنل مجموعه نمونه گیری تذکر دهید تا به طور مرتب دست های خود را بشویند و در محل نمونه گیری دست های خود را ضد عفونی کرده، دستکش های جدیدی را بپوشند و تا حد امکان و در صورت عملی بودن فاصله اجتماعی توصیه شده (دو متر) بین پرسنل جمع آوری نمونه و ورزشکار را در طول جلسه جمع آوری نمونه گیری (در حالی که روند اصلی نمونه گیری دچار مشکل نشود) را حفظ و رعایت کنند.

۶. قبل از شروع نمونه گیری، در بین هر نمونه گیری و در پایان جمع آوری نمونه، سطوح کار و کلیه لوازم را ضد عفونی کنند. در صورت نمونه گیری از بیش از یک ورزشکار در یک جلسه، پرسنل باید دستکش های خود را تعویض نمایند.

۷. از ورزشکاران بخواهید قبل از شروع جمع آوری نمونه، دستان خود را با صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست بشویند. برای آماده سازی نمونه، ورزشکار باید دست های خود را فقط با آب شسته سپس مطابق الزامات استاندارد بین المللی (ISTI) نمونه را ارایه کند. ورزشکار باید پس از ریختن نمونه در ظرف جمع آوری ادرار و بستن آن، دستان خود را کامل با صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست شسته و مراحل بسته بندی نمونه خود در کیت ارسالی برای آزمایشگاه را ادامه دهد.

ب. اگر اوضاع در کشوری کاملاً پایدار نیست ولی امکان جمع آوری نمونه وجود داشته باشد، ADO ها باید تمرکز خود را به نمونه گیری های هدفمند از رشته های ورزشی پر خطر از جمله موارد RTP خود قرار داده و مأموریت ها را اولویت بندی نمایند.

ج ADO ها باید حکم ماموریت ویژه نمونه گیری در شرایط COVID-19 را برای پرسنل مجموعه خود صادر کنند تا ضمن حفظ تدابیر بهداشتی با هدف محافظت ورزشکار به الزام او برای دادن نمونه تأکید کنند، ضمنا باید عواقب احتمالی امتناع از نمونه دادن به ورزشکار تذکر داده شود.

د. اگر در کشوری امکان نمونه گیری وجود نداشته باشد، ADO ها باید برنامه های خود را آن براساس عدم نمونه گیری تنظیم کرده، به طور مداوم وضعیت را کنترل کنند. پس از بازگشت اوضاع به حالت عادی، همه هم پیمانان (به ویژه NADOs ، IF ها ، MEO و WADA ) می توانند با همکاری یکدیگر شکاف های پیش آمده به ویژه موارد مربوط به بازی های المپیک و پارالمپیک توکیو را برطرف نمایند.

ه. در صورت ابتلای هر یک از پرسنل نمونه گیری به  COVID-19 ، باید به ورزشکارانی كه طی سه هفته گذشته توسط آن دسته از پرسنل بیمار نمونه گیری شده اند اطلاع داده شود. متقابلا  ورزشکارانی که نمونه گیری می شوند باید تشویق شوند تا در صورت ابتلا به کورونا بیمار شدن خود را به ستاد مسئول نمونه گیری اطلاع دهند تا به پرسنل نمونه گیری و پرسنل آزمایشگاه (از طریق تهیه شماره نمونه فقط) جهت انجام اقدامات لازم اطلاع داده شود.

§         ملاحظات مربوط به آدرسهای محل سکونت و تمرین  

آ. ADO باید در طول همه گیری کورونا به جمع آوری اطلاعات محل زندگی و تمرین ورزشکاران RTP خود ادامه دهد، تا اطلاعات مفیدی شامل این که فرد در مسافرت است و یا در خارج از کشور تمرین می کند (ورزشکار می تواند توسط NADO در خارج از کشور آزمایش شود) در دسترس باشد.

ب ADO ها باید از این فرصت استفاده کنند تا اطلاعات ثبت شده مربوط محل زندگی و تمرین ورزشکاران RTP را بررسی کرده تا از صحت آن اطمینان حاصل کنند و الزامات اجباری ISTI را پوشش دهند.

ج ورزشكاران باید تشویق شوند تا در صورت بيمار و يا در قرنطینه خانگی (و دلیل آن را) بودن خود را بطور مستقيم یا از طريق سيستم مديريت و مديريت مبارزه با دوپينگ (ADAMS)  به ADO اطلاع دهند. ADO می تواند مستندات و مدارکی را برای اثبات بیماری فرد را تقاضا کند.

§         آموزش

الف. ارزیابی خطر و ملاحظاتی که برای نمومه گیری در نظر گرفته می شود در طول زمان آموزش نیز باید اجرا شود.

ب. آموزش بصورت آنلاین و مجازی در صورت امکان (و در صورت لزوم) باید در نظر گرفته شود. پلتفرم آموزش الکترونیکی Anti-Doping  وادا  (ADeL) برای ورزشکاران، مربیان، پزشکان، سرپرستان و هر کسی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ضد دوپینگ و محافظت از ارزش های ورزش پاک باشد، به همه موضوعات مربوط به مبارزه با دوپینگ می پردازد.

§         معافیت استفاده درمانی (TUEs)

الف. تا هر زمانی که احتمال انجام نمونه گیری از شما وجود داشته باشد، همچنان مسئولیت اخذ TUE معتبر از سازمان مبارزه با دوپینگ متولی خود را بر عهده دارید.

ب. اگر برای مراجعه به پزشک در طول همه گیری کورونا و دستیابی به اسناد لازم جهت پشتیبانی از اخذ TUE مشکل دارید، باید کلیه اقدامات و موانع برای رعایت الزامات مربوطه را مستندسازی کنید، در این شرایط پرونده ها به صورت موردی بررسی خواهد شد. در این شرایط استثنایی، امکان درخواست TUE رترواکتیو (پس از استفاده از داروی ممنوعه) را دارید.

§         ارتباطات خارجی

ADO ها باید تأثیر COVID-19 بر عملکرد خود را به اطلاع هم پیمانان خود رسانده و توضیحاتی درباره جزئیات این تاثیر را در حدی که شفافیت و غیرقابل پیش بینی بودن فعالیت های نمونه گیری را حفظ کند ارائه دهند. ADO ها ممکن است بخواهند به هم پیمانان خود اطمینان دهند که کلیه اقدامات بهداشتی و ایمنی را اجرا می کنند و این امرکه مگر در شرایط محدودیت های اجباری (یعنی انزوا و قرنطینه اجباری) به دستور دولت، ورزشکاران هنوز در معرض نمونه گیری هستند. همچنین مهم است که همه ADO ها در این شرایط به همکاری خوب و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد موقعیت ها (و شرایط فعالیت خود) در هر کشور ادامه دهند.

§         امتناع ورزشكار از آزمايش

آ. باید به ورزشکاران یادآوری شود که در شرایط اپیدمی کورونا هم ممکن است در هر مکان و در هر زمانی مگر در شرایط محدودیت های اجباری (یعنی انزوا و قرنطینه اجباری) به دستور دولت، مورد نمونه گیری قرار گیرند. نمونه گیری باید با رعایت اقدامات پیشگیرانه ای که توسط ADO اجرا می شود انجام شود.

ب اگر یک ورزشکار از دادن نمونه خودداری کند یا بعد از ابلاغ الزام نمونه گیری مراحل جمع آوری نمونه را انجام ندهد، یا در صورت عدم توانایی (یا عدم تمایل) به بهانه عدم رعایت اقدامات محافظتی، نمونه ندهد، پرسنل کنترل دوپینگ باید از آگاه کردن ورزشکار از عواقب احتمالی امتناع یا عدم تمکین به ارایه نمونه اطمینان حاصل کنندو سپس براساس آن مستند سازی نمایند.

ج اگر گزارش امتناع یا عدم موفقیت در جمع آوری نمونه ای به ADO ارسال شود، روند معمول مدیریت نتایج نمونه گیری دنبال شود، این ورزشکار این فرصت را خواهد داشت که دفاعیه خود، از جمله دلایلی که باعث امتناع یا عدم ارایه نمونه شده است را ارائه دهد. این ADO است که مشخص کند که احتمالا قانون ضد دوپینگ نقض شده است یا اینکه نیاز است که پرونده توسط هیئت انضباطی بررسی شود.

§         بسته شدن مرزها که بر حمل و نقل نمونه اثر می گذارد

ADO باید قبل از جمع آوری نمونه ها از شرکت های ارسال کننده همکار خود بپرسد و مشخص کند آیا می توانند نمونه ها را به خارج از کشور ارسال کنند یا خیر. اگر به دلیل بسته بودن مرز ADO نتواند نمونه ها را به خارج از کشور حمل کند، باید سیستمی را ایجاد کند که در آن هر نمونه جمع آوری شده ضمن حفظ یکپارچگی اش در زنجیره مناسب نگهداری شود (نمونه ها را فریز کند)، و نمونه ها را در اولین فرصت ممکن ارسال کند. برای تعیین اینکه آیا نمونه های خون جمع آوری شود یا خیر باید امتیاز پایداری خون  BSS مطابق ISTI و در مورد هورمون رشد، سند فنی TD از  نظر زمان و شرایط لازم برای حمل و نقل را به آزمایشگاه مورد استفاده قرار  گیرد.

 §         ورزشكاران

آ. ADO ها در طول بیماری همه گیر COVID-19 باید برای ارتباط با ورزشکاران و پرسنل پشتیبانی ورزشکاران در حد امکان برنامه ای تهیه کنند. مهم است که ورزشکاران را نسبت به تدابیری که ADO انجام می دهد و همچنین حقوق و مسئولیت های آنها در طول همه گیری به روز نگه داریم. استفاده از ابزارهای مجازی (وبینارها) و رسانه های اجتماعی روش های موثری برای این کار است.

ب ADO ها باید اطمینان حاصل کنند که ورزشکاران نحوه تماس با ADO جهت پرسش هر گونه سؤال را می دانند و پرسنل مجموعه نمونه گیری در طول جلسه جمع آوری نمونه باید شماره تلفنی را برای امکان برقراری ارتباط ورزشکار با سازمان مسئول نمونه گیری جهت رفع هرگونه نگرانی ارائه دهند.

ج ADO ها باید مطمئن باشد که ورزشکاران از موارد زیر آگاه هستند:

۱. این واقعیت که ورزشکاران هنوز هم ممکن است در هر مکان و در هر زمان مورد نمونه گیری قرار بگیرند.

۲. در صورتی که جزء RTP باشند ملزم هستند تا نسبت به  به روزرسانی آدرس محل اقامت و تمرینات خود که شامل درج هرگونه اطلاعات مربوط به در قرنطینه بودن آنها نیز می شود اقدام کنند.

۳. اینکه ADO برای اطمینان از حفظ سلامتی و ایمنی کلیه افراد درگیر در فرآیند جمع آوری نمونه، اقدامات حفاظتی خاصی را اعمال کرده است.

۴. اهمیت اطمینان از کنترل صحت اطلاعات تماس ثبت شده در فرم کنترل دوپینگ و در ADAMS تا به ADO بتواند در صورت نیاز به پیگیری فرد را پیدا کند.

۵. فردی که مورد نمونه گیری قرار گرفته است در صورت ابتلا به COVID-19 و علامت دار شدن حتما باید به ADO بیمار شدن خود را اطلاع دهد.

۶. در صورتی که ورزشکار نیاز به استفاده از یک ماده یا روش ممنوعه داشته باشد ملزم است تا نسبه به اخذ TUE اقدام کند.

۷. ورزشکار باید از عواقب احتمالی امتناع از دادن نمونه یا عدم تکمیل نمونه گیری مطلع باشد و در صورت بروز چنین شرایطی همه چیز را مستند سازی کند.

§         آزمایشگاه های معتبر و تأیید شده WADA

آ. به دلیل وقوع بحران جاری چندین آزمایشگاه موقتاً فعالیتهایشان را به حالت تعلیق درآورده اند. WADA پیش بینی می کند که آزمایشگاه های بیشتری، به ویژه در اروپا از این روند پیروی کنند.

1.      گروه کارشناسان خبره آزمایشگاهی WADA ، راهنمای کاملی را برای آزمایشگاه هایی که فعالیت هایشان را به حالت تعلیق درآورده اند ارائه داده است که شامل موارد زیر است:

2.      آزمایشگاه باید تصمیم به تعلیق خود را فورا  به مشتریان اطلاع دهد و به آنها دستور دهد در صورت عدم امکان نگهداری صحیح از نمونه ها، نمونه گیری های بیشتری را انجام ندهند.

3.      آزمایشگاه ها روشی را انخاذ کنند که به موجب آن نمونه هایی که از قبل در راه رسیدن به آزمایشگاه هستند را  با اطمینان دریافت کرده و یا به آزمایشگاه معتبر دیگری هدایت کنند یا تا زمان از سرگیری فعالیت تحلیلی خود آزمایشگاه نمونه ها را در فریزر نگه داری کنند.

4.      با توجه به اینکه برخی از نمونه های ذوب شده ممکن است حاوی ویروس باشند پس از از سرگیری فعالیت های عادی، آزمایشگاه استراتژی برای تجزیه و تحلیل ایمن نمونه ها تهیه کند.

ج- اگر آزمایشگاه معتبری که ADO از آن استفاده می کند به دلیل بسته شدن آزمایشگاه نمونه دریافت نکند ADO باید با سایر آزمایشگاه های معتبر WADA که هنوز کاملاً عملیاتی هستند و نمونه هایی را می پذیرند ارتباط برقرار نماید.

د- ADO ها می توانند برای اطلاع از جدیدترین لیست آزمایشگاه های معتبر و تأیید شده WADA و وضعیت عملیاتی آنها به وب سایت WADA مراجعه کنند.

§         ملاحظات دیگر

آ. ADO ها تعیین می کنند که سایر فعالیت هایشان شامل تحقیقات، مدیریت نتایج، و غیره چگونه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. ADO ها ممکن است راه های دیگری برای ادامه فعالیت های خاص را جستجو کنند. به عنوان مثال ممکن است جلسات دادرسی از طریق کنفرانس ویدیویی و غیره انجام شود.

ب. این مدت کاهش فعالیت سازمان، فرصت مناسبی برای ADO ها است تا با بررسی ترکیب RTP ، برای آینده برنامه ریزی کنند تا ورزشکاران مناسب را انتخاب کنند، برای نمونه گیری هدفمند در ADAMS برنامه ریزی کنند و از وجود تجهیزات کافی برای انجام نمونه گیری اطمینان حاصل کنند تا پس از بازگشت اوضاع به حالت عادی، بتوانند هرچه سریعتر و کارآمدتر نمونه گیری را شروع کنند.

ج. همچنین ADO ها می توانند فعالیتهای اداری مهم، از جمله ثبت فرمهای کنترل دوپینگ و برنامه ها / تصمیمات TUE در ADAMS و غیره را انجام دهند.

د. ADO ها می توانند به جمع آوری و ارزیابی هرگونه information and intelligence دریافتی که منجر به تحقیق یا نمونه گیری هدفند شود را ادامه دهند.

ه. پاسپورت بیولژیک ورزشکار  (ABP)به ADO در نظارت بر برنامه های کنترل دوپینگ خود کمک خواهد کرد. برخی از اقدام های دوپینگ یا مصرف مواد دارای اثرات طولانی مدت هستند و به اندازه کافی طولانی در بدن قابل تشخیص هستند و می توان با استفاده از برنامه های کارآمد ABP یا انواع خاصی از آنالیزها آنها را کشف نمود. به محض بازگشت وضعیت عادی ADO ها باید جمع آوری نمونه های ABP خون را در ورزشهایی که بخشی از یک برنامه ABP هستند را برنامه ریزی کنند.

ADO ها تشویق می شوند که نمونه هایی را که بلافاصله قبل از همه گیری COVID-19 جمع آوری کرده اند را مدت طولانی تری نگهداری و بررسی کنند و نمونه هایی را پس از بازگشت ورزش به حالت عادی از ورزشکاران جمع آوری کنند.

ADO ها می توانند پیش نویس قوانین ضد دوپینگ و سایر پروسیجرها را مطابق با قوانین و معیارهای ضد دوپینگ جهانی 2021 نهایی کرده و پیش نویس ها را برای بررسی به WADA ارائه دهند.

§         آژانس های نمونه گیری باید:

آ. کشورهایی که قصد دارند مأموریت های نمونه گیری را انجام دهند باید از الزامات و توصیه های دولت و مقامات بهداشت ملی پیروی کنند.

ب آژانس های نمونه گیری باید با NADO ی کشور مربوطه تماس بگیرند و در مورد اقدامات عملی، توصیه / اجبارهای هر دولت، صرف نظر از اینکه NADO خود آن کشور قصد دارند در مأموریت نمونه گیری شرکت کنند صحبت کنند. این اطلاعات باید هنگام تصمیم گیری برای پیشبرد مأموریت نمونه گیری مورد توجه قرار گیرد.

§         بررسی انطباق نادو با استاندارد های وادا

هیچ تغییری برنامه ای در الزامات موجود تحت برنامه جهانی مبارزه با دوپینگ وجود ندارد، WADA پیچیدگی های این وضعیت بی سابقه را تأیید می کند و اطمینان می دهد که برنامه نظارت بر انطباق با انعطاف پذیری و تفاهم براساس شرایط اجرا می شود. مهلت ارسال گزارش، تأمین نیازهای جاری یا انجام اقدامات اصلاحی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. مهم است که ADO ها در صورت تغییری در وضعیت برنامه های کنترل دوپینگ خود،  WADA را در جریان بگذارند. در این شرایط اگر سؤال یا موردی دارید، لطفاً با مخاطب مربوط به WADA در مونترال یا یکی از دفاتر منطقه ای آژانس تماس بگیرید.

 


١٢:٣٨ - يکشنبه ٣١ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ١٦١٣    /    تعداد نمایش : ٣٣٤منو اصلی

برای صیانت از ورزش پاک گزارشات خود از وقوع تخلف از مقررات مبارزه با دوپینگ را به آدرس iranado.official@yahoo.com ایمیل فرمایید.


Copyright © 2021 IRANADO. All rights reserved A.A