اخبار > سوء مصرف استروئید ها و تضعیف سیستم ایمنی


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش خطر مرگ و میر کورونا با دوپینگ

سوء مصرف استروئید ها و تضعیف سیستم ایمنی

افزایش خطر مرگ و میر کورونا با دوپینگ،

سوء مصرف استروئید ها و تضعیف سیستم ایمنی

 

دز فیزیولوژیک استروئید های آنابولیک برای درمان برخی از موارد کم خونی، جبران کاهش وزن پس از بیماری های طولانی یا آسیب ها و درمان بیماران با کمبود استروئید نقش دارد. متاسفانه بیشترین گروه از داروی ممنوعه که بطور شایعی توسط ورزشکاران در هر سن، در سطوح ورزش حرفه ای و تفریحی با هدف افزایش حجم و قدرت عضلانی و بهبود کارایی ورزشی استفاده می شود استروئید های آنابولیک (شامل تستوسترون و داروهای دارای خصوصیات هورمون مردانه) هستند که در باشگاه های بدنسازی توسط مربیان نا آگاه، بدون توجه به مشکلات و عوارض جدی ناشی از سوء مصرف آنها، معمولا همزمان چندین استروئید با دز بالا و همراه با سایر گروه های دارویی تجویز می شود. جوانانی که جذابیت را در داشتن ظاهری مردانه تر می دانند، بدون توجه به موقتی بودن این اثرات که اندک زمانی پس از قطع ورزش و مصرف این داروها به حالت نرمال و خدا دادی ژنتیک خود بر خواهند گشت، در این  دام افتاده علاوه بر مال، سلامت خود را فدای داشتن ظاهری فریبنده تر می کنند و بعلاوه عوارض بعضا غیر قابل جبرانی را هم تا آخر عمر تحمل خواهند نمود.

شایعترین عوارض سوء مصرف استروئید ها شامل وابستگی به استروئید، عوارض کبدی (نارسایی، کیست و سرطان)، عوارض کلیوی، سکته های قلبی و مغزی، التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، افزایش فشارخون و چربی خون، تصلب شرایین، عوارض روحی و روانی (پرخاشگری و تغییرات خلق، تمایل به خودکشی)، عوارض پوستی به شکل پوست چرب، آکنه شدید  و اسکار پوست ناشی از آن، بزرگ شدن پستان، کاهش میل جنسی، کوچک شدن بیضه ها، کاهش شمار اسپرم و نا باروری، ریزش مو در مردان، نامنظمی خونریزی های ماهانه زنان، رویش موهای صورت و کلفت شدن صدا در زنان همچنین افزایش ریسک عفونت های ویرال (هپاتیت B، HIV ایدز) و عفونت های باکتریال ناشی از تزریق های غیر استریل (فلبیت و اندوکاردیت) هستند. سایر داروهایی که در باشگاه ها مورد سوء مصرف قرار می گیرند مواد محرک، مخدر و هورمون ها هم عوارض خاص خود را دارند. بطور مثال انسولین باعث افت خطرناک قند ، داروهای مخدر باعث سرکوب سیستم تنفسی و سرفه و هورمون رشد هم باعث تغییرات متابولیسم و رشد می شوند، کورتیکواستروئید ها هم از جمله داروهایی هستند که مورد سوء مصرف قرار می گیرند و بطور مشخص باعث سرکوب سیستم ایمنی می شوند.

دز های بالا و سوپرا فیزیولوژیک استروئید ها می تواند سیستم ایمنی را سرکوب کند، شامل کاهش تعداد سلول و عملکرد ایمنی سلولی، کاهش تمایز و تکثیر لنفوسیت ها، کاهش تولید آنتی بادی، کاهش تولید برخی از سیتوکین ها، کاهش فعالیت سیتوتوکسیک سلولهای Natural Killer و در نتیجه تضعیف واکنش ایمنی گردد. عوارض متناسب با دز مصرفی، مدت زمان سوء استفاده و ترکیب مصرف همزمان چند استروئید میتواند جدی و طولانی مدت باشد.

با توجه به پاندمی (همه گیری جهانی) کورونا ویروس COVID-19 و عوارض شدیدی که این عفونت بر ارگان های مختلف بدن از جمله نارسایی تنفسی، عوارض کبدی، التهاب عضله قلب، ایجاد مشکلات سیستم انعقادی و عوارض کلیوی و سایر ارگان ها دارد سرکوب سیستم ایمنی حاصل از سوء مصرف دز های بالا و سوپرا فیزیولوژیک استروئید ها، افرادی را که از داروهای فهرست ممنوعه استفاده می کنند در معرض خطر بالاتر بروز مشکلات جدی در صورت درگیری با این ویروس قرار می دهد و احتمال مرگ ناشی از این عفونت را بالا می برد.

در شرایط پاندمی کورونا ویروس علاوه بر تاکید مجدد بر ماندن در منازل و ورزش در خانه، رعایت فاصله گیری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی ارایه شده توسط ستاد مبارزه با کورونا، توصیه اکید ستاد ملی مبارزه با دوپینگ توجه به تغذیه مناسب، تمرکز بر تمرینات ورزشی و عدم استفاده از هرگونه دارو و مکمل است.

(با ورزش بدون دوپینگ به حفظ روح ورزش، رقابت سالم و منصفانه کمک کنیم)


١٧:٤٨ - شنبه ٩ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ١٦١١    /    تعداد نمایش : ٢٩٥منو اصلی
با ما همراه شوید

Copyright © 2006 IRANADO. All rights reserved A.A