اخبار > چگونه از خود محافظت کنیم


  چاپ        ارسال به دوست

آنچه هر ورزشکار نخبه باید درباره مواد، روشهای ممنوعه و عواقب مصرف آن بداند

چگونه از خود محافظت کنیم

آنچه هر ورزشکار نخبه باید درباره مواد، روشهای ممنوعه و عواقب مصرف آن بداند

یکی از معضلاتی که این روزها گریبان گیر ورزشکاران کشورمان شده است استفاده غیر عامدانه و غیر آگاهانه از مواد یا روش های ممنوعه است. چندین نفر از ورزشکارانی که در سالهای قبل بخاطر سوء مصرف مواد ممنوعه دچار محرومیت طولانی مدت از انجام هر گونه فعالیت ورزشی شدند در محاکم استیناف کنترل دوپینگ اظهار می کردند که داروی ممنوعه بدون اطلاع و بدون قصد دوپینگ به ایشان داده شده، یا در مراجعه به پزشک بعلت بیماری، پزشک بدون اطلاع از قوانین دوپینگ و اینکه بیمار ورزشکار حرفه ای است دارویی از گروه داروهای ممنوعه را برای او تجویز کرده یا کادر درمانی یا مربی تیم ورزشکار توصیه به مصرف داروی ممنوعه نموده اند. هیچیک از این دلایل برای شورای بررسی تخلفات دوپینگ قابل قبول نیست و به هیچ وجه نمی تواند باعث کاهش محرومیت صادر شده برای فرد گردد. هر ورزشکاری که در سطح استانی، کشوری، ملی یا بین المللی تحت لوای یک فدراسیون ورزشی ملی فعالیت می کند ملزم است نکات زیر را بخواند و لوح وجود خویش نماید تا به مصیبت محرومیت از هر گونه فعالیت در حوزه ورزش گرفتار نشود، اتفاقی که به ظاهر ساده است ولی علاوه بر محرومیت از ورزش عملا تمامی جنبه های زندگی فردی و اجتماعی فرد را تحت شعاع قرار خواهد داد و سختی های بسیاری از جمله از دست دادن از هرگونه حمایت های شغلی، مالی، اجتماعی و .... را در بر خواهد داشت. در اینجا نکاتی برگرفته از مجموعه قوانین سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ را متذکر می شوم بامید روزی که هیچ ورزشکاری گرفتار دوپینگ و محرومیت های منتج از آن نشود.

ü    استفاده از مواد دارویی نیروزا یا روش‌های ممنوعه به قصد افزایش کارایی ورزشی اقدامی غیر اخلاقی است و به دلایلی از جمله به خطر انداختن سلامت ورزشکار، از بین بردن فرصت های برابر در ورزش، به روح ورزش آسیب زده از مروت و اخلاق به دور  است و با مجازات همراه می شود.  

ü    کلیه فدراسیون های ملی و زیرمجموعه هایشان که بودجه شان از کمیته ملی المپیک و وزارت تامین می شود ملزم به رعایت قوانین مبارزه با دوپینگ هستند. این مقررات برای تمامی ورزشکاران و پرسنل پشتیبان ایشان شامل اعضای تیم های باشگاهی، تشکل ها و  لیگ های سطوح ملی و بالاتر (افراد ایرانی یا غیر ایرانی مقیم ایران) لازم الاجراء است.

همه ورزشکاران  شخصا مسئول و موظف به انجام موارد زیر هستند:

1.    داشتن آگاهی از مجموعه قوانین مبارزه با دوپینگ و پیروی از آنها،

2.    آماده و در دسترس بودن در هر لحظه جهت دادن نمونه،

3.    احساس مسئولیت در قبال آنچه (دارو، مکمل، غذا) مصرف می کنند یا برایشان تجویز می شود،

4.    پرهیز از مصرف هر گونه دارو یا مکملی پیش از اطمینان کامل از مجاز بودن آنها (مگر در موارد اورژانس)،

5.    آگاه نمودن کارکنان پزشکی نسبت به وظایف و مسئولیت جدی آنها در قبال ورزشکاران در الزام عدم نقض قوانین مبارزه با دوپینگ و عدم استفاده از مواد و روش های ممنوعه.

6.    همکاری با سازمان های مبارزه با دوپینگ.

 

موارد دهگانه زیر مصداق دوپینگ و تخلف است :

1-    کشف یک ماده ممنوعه یا متابولیت های آن در نمونه فرد؛ هر ورزشکار شخصا موظف است تا از وارد شدن مواد ممنوعه به بدن خود ممانعت کند و در صورت مثبت شدن آنالیز نمونه فرد، هیچ کس دیگری بجز ورزشکار مسئول نخواهد بود بنابراين درباره آنچه كه به شما تجویز میشود سوال كنید و از مجاز بودن آن 100% مطمئن گردید. برای اثبات تخلف لزومی به ارزیابی نیت، عمد، قصور، اهمال و آگاه بودن یا نبودن ورزشکار نیست.

2-    مصرف یا اقدام به مصرف یک ماده ممنوعه؛ اعتراف ورزشکار، اعلام شهادت یک شاهد، وجود مدارک و شواهد مستند و تفسیر نتایج مندرج در پرونده آزمایشات دوره ای یا همان پاسپورت بیولژیک فرد هم می تواند تایید کننده تخلف باشد.

3-    طفره رفتن، امتناع یا قصور در انجام نمونه گیری؛ فرار، طفره رفتن و امتناع از دریافت ابلاغیه یا ندادن نمونه پس از دریافت ابلاغیه، عمدی محسوب شده و قصور از شرکت در نمونه گیری عمدی یا سهوی هر دو تخلف تلقی می شوند.

4-    قصور از الزامات مربوط به در دسترس بودن ورزشکار؛ عدم پر کردن و ارسال فرم های آدرس محل سکونت و تمرین (Where Abouts) طی 12 ماه برای ورزشکاران در لیست بانک اطلاعات یا 3 نوبت عدم حضور در نمونه گیری ها (خارج از مسابقات)

5-    دستکاری یا اقدام به دستکاری در هر بخش از کنترل دوپینگ؛ مانند تعویض شماره های شناسایی کیت، افزودن یک ماده خارجی به نمونه، شکستن شیشه نمونه B برخورد تهاجمی با مامورین کنترل دوپینگ با وجودی که دستکاری محسوب نمی شود ولی بعنوان نقض قوانین انضباطی تلقی می شود.

6-    مالکیت یک ماده یا روش ممنوعه؛ مالکیت یک ماده ممنوع در زمان مسابقات یا در تمام مواقع توسط ورزشکار یا عوامل پشتیبان، مگر مواردی که فرد برای آن TUE داشته باشد.

7-   قاچاق یا اقدام به قاچاق یک ماده یا روش ممنوعه.

8-   تجویز یا اقدام به تجویز هر نوع ماده یا روش ممنوعه در زمان مسابقات یا خارج آن

9-    تبانی و همدستی؛ کمک، تشویق، حمایت، معاونت، تبانی، سرپوش گذاشتن یا هر گونه مشارکت در تخطی از قوانین یا تلاش برای تخطی یا تخطی از ممنوعیت فعالیت افراد در دوره محرومیت شان.

10-  همکاری ممنوعه؛ دریافت مشاوره تمرین، تغذیه، توصیه پزشکی و .... از افرادیکه دوره محرومیت خود را طی می کنند.

 

TUE یا معافیت مصرف درمانی

بيماري دليل موجهي براي مصرف هر دارويي نيست و شما بايد از ممنوع نبودن دارويي كه برايتان تجويز مي شود مطمئن شويد. چنانچه برای درمان بیماری (بنا به تجویز پزشک) نیاز به مصرف دارو یا روشی ممنوعه داشته باشید (مگر در موارد اورژانس و استثنا) ملزم هستید تا حداقل 30 روز پیش از هر مسابقه با ارایه فرم تکمیل شده TUE همراه با مدارک و مستندات بیماری خود نسبت به دریافت معافیت درمانی اقدام نمایید، مصرف آن دارو تا زمان صدور معافیت درمانی کماکان ممنوع است و استفاده یا  مالکیت مواد و روش های ممنوع بر عهده ورزشکار خواهد بود. TUE تنها برای دارویی كه عوارض جانبي جدي نداشته باشد، جايگزين ديگري نداشته باشد و اثر مشخص افزايش عملكرد ورزشي نداشته باشد پذيرفته مي شود. ورزشكاران سطوح بين المللي بايد به فدراسيون بين المللي هر رشته و ورزشكاران ملي بايد به ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران درخواست خود را اریه دهند.TUE صرفا براي مصرف داروي مشخص، با دوز خاص و برای مدت معين داده مي شود.

ورزشکاران عزیز به توصیه های جدی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران توجه کافی داشته باشید:

ü    هرگز به هیچ عنوان از دارویی که در لیست ممنوعه است حتی با تجویز پزشک (مگر در موارد اورژانسی که جان شما در خطر باشد) استفاده نکنید، پیش از مصرف نسبت به گرفتن معافیت مصرف درمانی از ایران نادو اقدام کنید.

ü    جدیدترین لیست داروهای ممنوعه را با دقت مطالعه کنید و اگر در فهم آن مشکلی داشتید برای مشورت با پزشکان معتمد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران و درخواست راهنمایی درنگ نکنید.

ü    مواردی مانند اشتباه بودن برچسب مکمل، آلودگی مکمل، تجویز ماده ممنوعه توسط پزشک یا پرستار خود ورزشکار، دستکاری غذا یا نوشیدنی ورزشکار توسط همسر، مربی و ... دلیل موجهی تلقی نمی شوند چرا که مسئولیت کامل اطمینان از عاری بودن از مواد ممنوعه، هر آنچه مصرف می کنید متوجه خود شما است و در زمان صدور رای محرومیت ناشی از تخلف قابل دفاع نیستند.

ü    توجه داشته باشید که ورزشکاری که در نمونه او ماده ی ممنوعه ای کشف و گزارش شود قطعا برای مدت تقریبی 4 سال محروم خواهد شد و هیچ راهی برای فرار از محرومیت یا کوتاه نمودن مدت آن وجود ندارد.

ليست بازنگري شده داروها و روشهاي ممنوعه هر سال میلادی توسط سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ منتشر شده که از روز اول ژانويه اجرایی مي گردد. ترجمه فارسی لیست ممنوعه، راهنمای جیبی ورزشکاران، فرم معافیت مصرف درمانی و راهنمای دریافت معافیت در وب سایت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران به آدرس http://www.iranado.ir  قابل دسترسی است.

ایران نادو در خدمت جامعه ورزش

بیایید همه با هم از قداست ورزش دفاع کرده با دوپینگ مبارزه کنیم


٢٣:٢٣ - دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١٦٠٢    /    تعداد نمایش : ١٣٦منو اصلی
با ما همراه شوید

Copyright © 2006 IRANADO. All rights reserved A.A