نسخه چاپي

اخبار                                                                                                                                                          شنبه ٢٩ آبان ١٤٠٠

توضیحاتی درباره فرآیند دریافت معافیت استفاده درمانی برای ورزشکاران

فرآیند معافیت استفاده درمانی ورزشکاران

فرآیند معافیت استفاده درمانی ورزشکاران 

سازمان ملی مبارزه با دوپینگ، ایران نادو

 

معافیت استفاده درمانی (TUE) چیست؟

ورزشکاران ممکن است بیماری یا شرایطی داشته باشند که آنها را مجبور به مصرف دارو یا انجام اقدامات درمانی نماید. اگر دارو یا روشی که یک ورزشکار برای درمان بیماری یا شرایط پزشکی باید از آن استفاده کند، طبق فهرست ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ (وادا) ممنوع باشد، معافیت استفاده درمانی به ورزشکار اجازه می دهد که آن ماده یا روش ممنوع در حین یا خارج مسابقه را بدون آنکه به نقض قانون ضد دوپینگ (ADRV) و مجازات های ناشی از آن متهم شود استفاده نماید. درخواست برای معافیت استفاده درمانی توسط گروهی از پزشکان معروف به کمیته معافیت استفاده درمانی (TUEC) ارزیابی می شود.

معافیت استفاده درمانی صادر شده توسط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ( ایران نادو ) فقط برای مسابقات سطح ملی و تست های خارج از مسابقه معتبر است.

معیارهای اعطای معافیت استفاده درمانی چیست؟

هر چهار معیار زیر باید رعایت شوند (برای جزئیات بیشتر، لطفاً به استاندارد بین المللی وادا برای معافیت های استفاده درمانی (ISTUE) ماده 4.2 مراجعه کنید):

1.         ورزشکار به مشکل پزشکی تشخیص داده شده و واضحی مبتلا است که نیاز به درمان با استفاده از یک ماده یا روش ممنوع را اقتضا می کند.

2.         بر حسب احتمال، استفاده درمانی از این ماده، افزایش قابل توجه عملکرد ورزشکار و فراتر از وضعیت سلامت طبیعی او را موجب نگردد.

3.         ماده یا روش ممنوعه اندیکاسیون مشخص درمانی برای مشکل پزشکی (بیماری) باشد و هیچ جایگزین درمانی مجاز معقول دیگری وجود نداشته باشد.

4.         لزوم استفاده از آن ماده یا روش ممنوعه در نتیجه استفاده قبلی (بدون معافیت مصرف درمانی  ) از ماده یا روشی که در زمان استفاده ممنوع بوده است نباشد.

 

چه کسی، کجا و کی باید برای TUE درخواست نماید ؟

ورزشکارانی که مشمول رعایت قوانین مبارزه با دوپینگ هستند برای مصرف یک ماده ممنوعه یا استفاده از روش ممنوعه به معافیت مصرف درمانی   نیاز دارند. برای اطلاع یافتن از آن که به چه کسی باید درخواست خود را ارائه دهید و اینکه آیا می توانید درخواست  معافیت مصرف درمانی  پس از مصرف یا رترواکتیو دهید یا خیر، باید با ایران نادو مشورت کنید.

در قدم اول باید، بررسی کنید که آیا دارو یا روشی که برای درمان شما تجویز شده است و قصد مصرف یا استفاده از آن را دارید در لیست مواد یا روش های ممنوعه وادا قرار دارد یا خیر.

برای بررسی منع مصرف ماده یا روش های درمانی می توانید از ترجمه لیست ممنوعه موجود در سایت ایران نادو www.iranado.ir یا جستجو دارو و روش ها در سایتglobaldro.com  کمک بگیرید.

شما شخصا مسئول هستید که به پزشک یا پزشکان خود اطلاع دهید که ورزشکاری ملزم به رعایت قوانین ضد دوپینگ هستید. شما و پزشک(های)تان ملزم هستید تا برای هر نوع ماده یا روشی که برای شما تجویز می کنند فهرست ممنوعه را بررسی نمایید. اگر ماده یا روش مورد نظر ممنوع است، در مورد  امکان استفاده از جایگزین های غیرممنوع بحث کنید و اگر جایگزین مجازی برای درمان وجود ندارد، نسبت به درخواست معافیت مصرف درمانی   اقدام نمایید. به یاد داشته باشید که مسئولیت نهایی را بر عهده ورزشکار است. در صورت وجود هر ابهام یا مشکل با ایران نادو تماس بگیرید.

در قدم بعدی برای تعیین سطح رقابتی خود و شرایط لازم برای نحوه درخواست معافیت مصرف درمانی   با ایران نادو تماس بگیرید.

اگر مشخص شود که شما ورزشکاری در سطح ملی (ورزشکاری که در رقابت ‏های سطح ملی شرکت میکند) هستید، مگر در صورت وجود شرایط اضطراری یا استثنایی باید به محض نیاز به مصرف درمانی ماده یا روش ممنوعه و پیش از مصرف آنها به ایران نادو درخواست معافیت مصرف درمانی   ارائه نمایید.

برای موادی که فقط در زمان رقابت ها ممنوع هستند، باید حداقل 30 روز قبل از مسابقه بعدی خود درخواست معافیت مصرف درمانی   خود را ارائه نمایید.

لطفاً به بخش زیر "چگونه برای TUE به ایران نادو  اقدام کنیم؟" توجه کنید.

اگر سطح شما ورزشکاری در سطوح پایین‌تر از سطح ملی که در بالا تعریف شده است (افرادی که جزو ورزشکاران سطح ملی یا بین المللی نیستند اما فدراسیون بین المللی یا سازمان ملی مبارزه با دوپینگ بر این افراد تسلط دارد) باشید  به شما این اجازه داده می شود تا پس از آنکه توسط ایران نادو یا هر نهاد مبارزه با دوپینگ دیگری مورد نمونه گیری قرار گرفتید نسبت به درخواست معافیت مصرف درمانی   پس از مصرف یا رترواکتیو اقدام نمایید.

نکته مهم:

معافیت مصرف درمانی   صادر شده توسط ایران نادو فقط برای مسابقات سطح ملی معتبر است. اگر شما ورزشکاری در سطح بین المللی هستید و قرار است در مسابقات بزرگ شرکت کنید، معافیت مصرف درمانی  صادر شده توسط ایران نادو معتبر نخواهد بود مگر اینکه فدراسیون بین المللی مربوطه (IF) یا سازمان اصلی برگزار کننده مسابقات (MEO) معافیت مصرف درمانی  صادر شده توسط ایران نادو را به رسمیت بشناسد. این مسئولیت شما (ورزشکار) است که بررسی کنید آیا معافیت مصرف درمانی  ایران نادو به طور خودکار توسط فدراسیون بین المللی مربوطه (IF) یا سازمان اصلی برگزار کننده مسابقات MEO به رسمیت شناخته می شود یا خیر.

ایران نادو می تواند به شما در تعیین سطح ورزشی، نیاز های مربوط به درخواست معافیت مصرف درمانی کمک کند و در موارد لزوم  شما را در ارائه معافیت مصرف درمانی  صادر شده توسط ایران نادو به فدراسیون بین المللی مربوطه (IF) یا سازمان اصلی برگزار کننده مسابقات جهت به رسمیت شناختن آن کمک کند. جهت دریافت راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 09199172062 یا 26216224  تماس حاصل نمایید.

آیا می توانم معافیت مصرف درمانی پس از مصرف یا رترواکتیو درخواست کنم؟

تنها در صورت داشتن شرایط زیر می توانید درخواست معافیت مصرف درمانی  پس از مصرف یا رترواکتیو درخواست ارایه کنید:

1.      برای درمان یک وضعیت پزشکی نیاز به درمان اورژانسی یا فوری داشته باید.

2.      پیش از آنکه مورد نمونه گیری قرار بگیرید ، زمان کافی یا فرصتی برای درخواست معافیت مصرف درمانی نداشته اید یا سایر شرایط استثنایی مانع از ارایه درخواست معافیت مصرف درمانی یا ارزیابی آن شده باشد.

3.      طبق قوانین ضد دوپینگ ایران نادو، مجاز یا ملزم به ارایه درخواست معافیت مصرف درمانی در زمان زودتری نبودید.

4.      شما ورزشکاری در سطح پایین تر از ملی هستید که در حوزه قوانین فدراسیون بین المللی یا سازمان ملی ضد دوپینگ نبوده اید ولی مورد نمونه گیری قرار گرفته اید.

5.      بدنبال استفاده خارج از مسابقه ماده ای که مصرف آن فقط در مسابقات ممنوع بود (مثلاً گلوکوکورتیکوئیدها) نمونه تست شما مثبت شده است.

 

در شرایط نادر و استثنایی و علی‌رغم سایر ملاحضات استاندارد صدور معافیت درمانی ( ISTUE) با در نظر گرفتن هدف مجموعه قوانین وادا (کد) اگر عدم اعطای معافیت مصرف درمانی پس از مصرف بطور واضح ناعادلانه بنظر برسد، می‌توانید برای استفاده درمانی از ماده ممنوعه درخواست دهید تا تأییدیه رترواکتیو به شما اعطا شود.

تأیید چنین معافیت درمانی رترواکتیو ویژه ای، صرفا منوط به تأیید قبلی وادا خواهد بود (و وادا به صلاحدید مطلق خود می تواند تصمیم ایران نادو را بپذیرد یا آن را رد کند).

نکته مهم:

استفاده از یک ماده یا روش ممنوع بدون داشتن معافیت مصرف درمانی  می تواند به ثبت تخلف از قوانین مبارزه با دوپینگ برای شما منجر شود. درصورتی‌که پس از جمع‌آوری نمونه، ضرورتی برای درخواست معافیت مصرف درمانی  رترواکتیو وجود داشته باشد، به شما اکیدا توصیه می‌شود که پرونده پزشکی خود را آماده داشته باشید و برای ارزیابی درخواست معافیت مصرف درمانی  رترواکتیو ارسال نمایید.

 

چگونه می توان به ایران نادو درخواست  معافیت مصرف درمانی  ارائه نمود؟

ارائه درخواست از طریق ADAMS یا به شکل ارائه فرم کاغذی / فرم الکترونیکی معافیت مصرف درمانی ممکن است.

ایران نادو از دریافت درخواست های معافیت مصرف درمانی  به همراه پرونده پزشکی مورد نیاز از طریق ADAMS استقبال می کند. اگر تاکنون حساب کاربری ADAMS خود را دریافت نکرده اید، لطفاً برای دریافت نام کاربری و رمز آن به شماره واتزاپ 09199172062 پیغام داده یا با شماره  26216224 آقای معصومی تماس بگیرید.

در غیر این صورت، لطفا برای دانلود فرم درخواست معافیت مصرف درمانی ایران نادو به سایت ستاد ملی (http://iranado.ir/uploads/TUE__form_2021_824.pdf) مراجعه کرده، فایل را دانلود کرده و پس از تکمیل و امضای آن، به همراه مدارک پزشکی مورد نیاز آن را برای دبیر کمیته معافیت درمانی دکتر رضا وفایی به شماره واتزاپ 09011943249 یا فکس ستاد ملی به شماره 26216224 ارسال نمایید.

درخواست معافیت مصرف درمانی باید به صورت خوانا با استفاده از حروف بزرگ نوشته یا تایپ شده ارسال شود.

پرونده پزشکی باید شامل موارد زیر باشد:

1.      یک تاریخچه پزشکی جامع، از جمله مستندات پزشک یا پزشکان اصلی تشخیص دهنده  مشکل پزشکی (در صورت امکان)،

2.      نتایج تمام معاینات، بررسی های آزمایشگاهی و مطالعات تصویربرداری مربوط به درخواست معافیت درمانی.

 

(کلیه هزینه های انجام شده برای تکمیل درخواست معافیت مصرف درمانی از جمله هرگونه معاینات پزشکی اضافی، آزمایش ها، مطالعات تصویربرداری و غیره به عهده ورزشکار می باشد)

درخواست های معافیت مصرف درمانی ناقص یا نا خوانا مورد رسیدگی قرار نمی گیرد و جهت تکمیل و ارسال مجدد به شما بازگردانده می شود.

برای کمک به شما و پزشک تان در ارائه مدارک پزشکی کامل و صحیح، توصیه می‌کنیم برای دریافت راهنمایی و پشتیبانی درباره فرآیند درخواست معافیت مصرف درمانی و اطلاعات پزشکی حمایت کننده از تصمیم‌های کمیته تصمیم گیری معافیت درمانیMedical Information to Support the Decisions of TUECs  و راهنمایی در مورد شرایط خاص پزشکی و درمان‌ها مواد و غیره از  چک لیست های کاربردی معافیت مصرف درمانی Checklists for TUE applications  به لینک های ارائه شده توسط وادا مراجعه کرده وکمک بگیرید. 

حتما یک نسخه کامل از فرم درخواست معافیت مصرف درمانی و تمام اطلاعات پزشکی ارسال شده حمایت کننده از درخواست معافیت درمانی خود همچنین تاییدیه ارسال آن به ستاد ملی را نزد خود نگه دارید.

برای شرکت در مسابقات بزرگ چگونه باید اقدام شود؟

سازمان برگزار کننده مسابقات بزرگ (MEO) از ورزشکاران می‌خواهد که در صورت نیاز  به استفاده از ماده یا روش ممنوعه در ارتباط با آن مسابقات، برای به رسمیت شناخته شدن معافیت مصرف درمانی خود اقدام کنند.

اگر قبلا ایران نادو برای شما معافیت مصرف درمانی را صادر کرده و قرار است در مسابقات بزرگی مانند بازی‌های المپیک شرکت کنید، حتما باید با سازمان برگزار کننده مسابقات بزرگ MEO تماس بگیرید تا در مورد روند آنها برای به رسمیت شناختن معافیت مصرف درمانی ایران نادو اطلاعات کسب کنید.

چه زمانی نتیجه تصمیم درخواست معافیت مصرف درمانی (یا درخواست به رسمیت شناختن) را دریافت خواهم کرد؟

 TUEC ایران نادو باید در اسرع وقت و معمولاً ظرف 21 روز از تاریخ دریافت درخواست کامل معافیت مصرف درمانی، شامل اطلاعات پزشکی مورد نیاز، تصمیم خود را اعلام کند.

اگر نیاز به تمدید معافیت مصرف درمانی خود داشته باشم چه می شود؟

هر معافیت مصرف درمانی مدت اعتبار زمانی مشخصی دارد و پس از آن به طور خودکار منقضی می شود. در صورت نیاز به ادامه استفاده از ماده یا روش ممنوعه این مسئولیت شماست که پیش از زمان انقضاء، با ارائه اطلاعات پزشکی به روز شده درخواست جدیدی را برای صدور معافیت مصرف درمانی ارسال کنید تا زمان کافی برای تصمیم گیری پیش از انقضای معافیت مصرف درمانی فعلی وجود داشته باشد.

نکته مهم:

وجود (ماده ممنوعه در نمونه جمع آوری شده)، استفاده، در اختیار داشتن یا تجویز استفاده از ماده یا روش ممنوعه باید با شرایط قید شده در معافیت مصرف درمانی شما مطابقت داشته باشد. بنابراین، در صورت نیاز به هرگونه تغییری در دوز، فرکانس، روش یا مدت مصرف دارید، باید حتما با ایران نادو تماس بگیرید، زیرا ممکن است لازم باشد درخواست جدیدی برای معافیت مصرف درمانی ارائه دهید. برخی از مواد و دوز درمانی آنهااغلب در طول درمان تغییر می کند، به عنوان مثال انسولین، نوسانات احتمالی دز درمانی باید توسط پزشک معالج در فرم درخواست معافیت مصرف درمانی قید شود و معمولاً توسط  TUEC ایران نادو پذیرفته می شود.

در صورت رد درخواست معافیت مصرف درمانی من توسط ایران نادو چه کاری باید انجام دهم ؟

تصمیم بر عدم پذیرش درخواست معافیت مصرف درمانی شما با ارائه توضیح کتبی دلیل یا دلایل رد درخواست اطلاع رسانی می شود. اگر دلیل رد درخواست برایتان شما روشن نیست، لطفاً با ایران نادو تماس بگیرید تا دقیقاً از دلیل رد معافیت مصرف درمانی اطلاع حاصل نمایید. گاهی اوقات ممکن است فقدان بخش مهمی از اطلاعات، آزمایش تشخیصی، نتایج آزمایشگاهی ناقص و غیره دلیل رد درخواست باشد. در این حالت، باید مجدداً درخواست خود را به ستاد ارائه کنید. در غیر این صورت، می توانید به شرح زیر نسبت به عدم پذیرش درخواست معافیت مصرف درمانی اعتراض کنید:

پس از اطلاع از عدم تایید معافیت مصرف درمانی، طبق بند  4.4.6 از مجموعه مقررات ایران نادو، درباره بازنگری و تجدیدنظر بر تصمیمات معافیت مصرف درمانی، 21 روز فرصت دارید تا درخواست استیناف خود را برای بررسی به شورای استیناف ایران ‌نادو ارسال کنید.

4.4.6.1 اگر ایران ‌نادو یک درخواست صدور معافیت مصرف درمانی  را رد کند، ورزشکار میتواند منحصرا به نهاد تجدیدنظر در سطح ملی که در بند 13.2.2 شرح داده شده است، تقاضای تجدید نظر را ارائه نماید.

اگر فدراسیون بین المللی من معافیت مصرف درمانی صادر شده توسط ایران نادو را به رسمیت نشناسد چه می شود؟

پس از اطلاع از عدم به رسمیت شناختن معافیت مصرف درمانی، شما یا ایران نادو 21 روز فرصت دارید تا موضوع را برای بررسی به وادا ارسال کنید. باید دقیقا همان اطلاعاتی را که به ایران نادو  ارسال کرده بودید و TUEC بر اساس آن آنها تصمیم گیری نموده است را از طریق یک روش امن آنلاین یا از طریق پست سفارشی به آدرس زیر ارسال کنید:

WADA Medical Department
World Anti-Doping Agency

Stock Exchange Tower

800 Place Victoria (Suite 1700)

P.O. Box 120

Montreal (Quebec) H4Z 1B7

Canada

 

آدرس ایمیل برای استعلام و/یا ارسال درخواست بررسی عبارت است از: medical@wada-ama.org

معافیت مصرف درمانی  ایران نادو تا زمانی که وادا تصمیم خود را اعلام کند، فقط برای مسابقات سطح ملی و تست های خارج از مسابقه معتبر است. اگر موضوع برای بررسی به وادا ارجاع نشود، ایران نادو باید تعیین کند که آیا معافیت مصرف درمانی  اصلی اعطا شده برای مسابقات سطح ملی و تست خارج از رقابت هنوز معتبر باقی است یا خیر.

آیا با اطلاعات پزشکی من محرمانه تلقی می شود؟

تمام اطلاعات موجود در درخواست معافیت مصرف درمانی از جمله اطلاعات پزشکی حمایت کننده تشخیص، و هر گونه اطلاعات دیگر مربوط به ارزیابی درخواست معافیت مصرف درمانی شما کاملاً محرمانه تلقی و نگهداری شده، مطابق با اظهار نامه ADAMS  ورزشکار صفحات آخر فرم درخواست معافیت مصرف درمانی http://iranado.ir/uploads/TUE_Application_form_11-2021_892.pdf  با آنها برخورد می شود. اعضای TUEC و سایر افراد مجاز به دریافت درخواست معافیت مصرف درمانی و اطلاعات مرتبط (همانطور که در اظهار نامه ورزشکار توضیح داده شده است) ملزم به رعایت حرفه ای قرارداد حفظ محرمانگی اطلاعات پرونده هستند.

لطفاً شرایط اظهار نامه ورزشکار را به دقت بررسی کنید. به طور خاص، توجه داشته باشید، چنانچه شما بخواهید حق دسترسی TUEC ایران نادو به اطلاعات مربوط به درخواست معافیت مصرف درمانی  مطابق با اظهار نامه خود را لغو کنید، درخواست معافیت مصرف درمانی شما پیش از تایید لغو شده تلقی می شود.

اطلاعات مربوط به درخواست معافیت مصرف درمانی  شما توسط ایران نادو و سایر دریافت کنندگان مجاز برای اهداف ذکر شده در اظهار نامه ورزشکار، مطابق با استاندارد بین المللی حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی، بیش از زمان لازم برای اهداف قید شده در اظهار نامه نگهداری نخواهد شد.

اطلاعات تماس

برای کسب هرگونه اطلاعات و سؤال بیشتر در رابطه با اقدامات مربوط به اطلاعات شخصی لطفاً با آقای شورش معصومی، افسر حفاظت از داده های نادو با شماره 0919172062 یا شماره 26216224 تماس بگیرید.

برای اطلاع یافتن در مورد اینکه برای معافیت مصرف درمانی باید به کدام سازمان درخواست دهید، در مورد روند به رسمیت شناختن معافیت درمانی، یا هر سوال دیگری در رابطه با معافیت مصرف درمانی  با شماره 0919172062 یا شماره 26216224 تماس بگیرید.

 

سایر لینک های مفید:

WADA International Standard for Therapeutic Use Exemptions (ISTUE)

WADA Q&A on Therapeutic Use Exemptions

WADA Checklists for TUE Applications

WADA Guidelines for the 2021 International Standard for Therapeutic Use Exemptions (ISTUE)

WADA Anti-Doping Education and Learning (ADEL)

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: